Facebook se domluvil s Universal Music Group na licencování hudby

 In Social News

Před několika měsíci se objevila zpráva, že Facebook vyjednává s velkými studii kontrakt na užití jejich hudby ve videích. Moc informací k tomu známo nebylo snad jen to, že Facebook pro toto vyjednávání pravděpodobně najal v únoru Tamaru Hrivnak, která pracovala dříve v YouTube právě ve spojistosti s hudebními vydavateli na pozici Director od Music Partnerships.

Potom, co Facebook před 14ti dny spustil vlastní hudební knihovnu po vzoru YouTube, zdálo se, že vyjednávání nejsou na dobré cestě. Proto byl velkým překvapením krok Universal Music Group (UMG), které před několika dny oznámilo několikaletý globální kontrakt s Facebookem. Ten se týká povolení užití hudby z katalogu vydavatelství UMG ve videích na této sociální síti. Pro představu se bavíme o umělcích jako například Taylor Swift, Lady Gaga, Kanye West, Lana Del Rey a mnoha dalších, jejichž hudbu bude velmi brzo pravděpodobně možné použít ve vašich videích na Facebooku, Instagramu a Messengeru.
Navíc to vypadá, že Facebook je ve vyjednávání s dalšími velkými studii typu Sony Music Group nebo Warner Music Group. Jakmile se tyto informace potvrdí ze strany Facebooku a uvedou v platnost, bude to jedna z největších novinek jaká se ze strany Facebooku směrem k tvůcům mohla stát. Jejich videa pravděpodobně už nebudou postihována za porušení autorských práv a Facebook tím získá mnohem víc použitelného videoobsahu pro své sociální sítě. Zatím není dostupných mnoho oficiální informací mimo tuto tiskovou zprávu UMG a nelze tedy říct, zda bude možné taková videa i monetizovat nebo ne, ve chvíli kdy Facebook tuto možnost spustí. Zatím také nedoporučujeme videa s hudbou umělců tohoto vydavatelství na Facebook umisťovat, dokud nebude dostupných víc informací. Můžete stále riskovat smazání vašeho videa nebo dokonce stránky či osobního profilu, jak se nedávno stalo jedne české youtuberce.
Recommended Posts