Channel Membership v Česku a jak na něj – Tubrroviny #4

 In Social News

Minulý týden v Česku YouTube spustil program placeného členství kanálů – Channel Membership. 

Dlouho očekávaná novinka určitě udělá obrovskou radost tvůrcům, kteří mají v plánu svým nejvěrnějším fanouškům dodávat exkluzivní obsah a doteď nevěděli, jak to udělat. 

YouTube totiž chápe Channel Membership jako nový způsob interakce s nejvěrnějšími fanoušky, které zároveň tvůrcům otevře nový zdroj příjmů a umožní jim tak produkovat více různorodého obsahu. 

Za těch pár dnů, co u nás Membership máme, se už stihlo objevit pár případů totálního nepochopení. Proto jsme si řekli, že se s vámi podělíme o pár základních rad, jak k nové službě na YouTube přistoupit. 

Nejdůležitější je si uvědomit, že Membership má platícím členům nabídnout něco navíc. A ne ubrat obsah těm, kdo nemohou nebo nechtějí za přístup k obsahu platit každý měsíc. 

Podle zkušeností z jiných trhů se placenými členy vaší nejužší komunity stane maximálně pár jednotek procent vašich diváků. Proto není rozumné odcizit se ne-členům. Channel Membership tedy rozhodně nemá fungovat tak, že svůj stávající obsah zamknete za platební bránu. 

Naopak, měli byste vymyslet systém výhod, který bude vyvážený a na obě strany udržitelný. Takže pro vás to nebude znamenat rostoucí zátěž s tím, jak bude členů přibývat, ale vaši fanoušci budou dostávat hodnotný obsah navíc. 

Typicky jsou to nepoužité záběry, přeřeky, behind the scenes, fotky nebo ankety v community tab a podobně. Podle YouTube týmu dobře fungují uzavřené chaty pro členy při live streamech nebo premiérách. Vyšší level jsou exkluzivní videa, osobní poděkování členům ve videu a podobně. 

Tubrr pro své partnery připravil příručku, kde jsou jednotlivé aspekty Channel Membership popsány. Náš tým je samozřejmě partnerům kdykoli k dispozici i pro osobní konzultaci, takže neváhejte se na nás obrátit.