Článek 13 je mrtev! Ať žije článek 17! – Tubrroviny #5

 In Social News

Velká bouře ve sklenici vody zvané sociální sítě utichla rychleji, než začala. Poté, co evropský parlament schválil hodně propíraný Článek 13 (nově článek 17), jakoby se po debatě o cenzuře sociálních sítí zavřela země. 

Ve skutečnosti nyní všichni netrpělivě vyčkávají, jak se nová regulace promítne do jednotlivých států EU. Právní novinka, která činí za obsah zodpovědnými i ty, kdo jej zpřístupňují – tedy sociální sítě, se může začít projevovat až za dva roky podle toho, jak rychle budou reagovat orgány jednotlivých zemí. 

Co je ale pointou článku 17? V podstatě jde o to, že by se provozovatelé YouTube, Instagramu a dalších podobných služeb měli aktivně zajímat o to, zda je obsah, který uživatelé nahrávají, v pořádku po stránce copyrightu. Pokud nebudou mít důvod věřit, že má tvůrce všechny potřebné licence, musí zamezit šíření takového obsahu. 

Asi nás čeká poněkud napínavé období, protože bude hodně záležet na tom, jak se tohoto konceptu chopí jednotlivé národní státy. Proto ani YouTube aktuálně nedokáže jednoznačně odpovědět na otázku, jak prakticky článek 17 zasáhne do tvorby youtuberů, a jak budou vypadat konkrétní opatření. 

Jisté je, že nemůžeme čekat nic menšího, než to, že s větší zodpovědností sociálních platforem za obsah, se budou zpřísňovat jejich nároky na tvůrce. A zde je důležité si uvědomit, že zatímco YouTube má léty prověřený systém Content ID, který spoustě z vás přidělal vrásky, během krátké doby se z něj může stát pomocník, který pomůže zvládnout nastalý zmatek. 

Naproti tomu Facebook, Instagram, TikTok a další služby, které autorská práva v porovnání s YouTube příliš neřeší, mohou narazit. Tedy narazí spíše uživatelé, kteří staví tvorbu na freebootingu, a rádi si půjčují cizí obsah s tím, že jde o fair use. Jelikož ale fair use v Evropě v podstatě nemáme, v novém kontextu článku 17 bude ještě víc k ničemu, než tomu bylo dosud.