Strike za staré video aneb kostlivci v youtuberských skříních – Tubrrovin #6

 In Social News

Možná se to stalo přímo vám, anebo jste o tom slyšeli od kolegů. YouTube v poslední době rozdává striky za porušení Community Guidelines především na starší videa. 

Je to reakce platformy na kauzy s nevhodným obsahem, který na YouTube nahrávali nejen různé podivné organizace, ale i samotní youtubeři. V minulých týdnech musel Google zaplatit pokutu 170 milionů dolarů za kauzu nevhodného obsahu pro děti. 

A to zdaleka není jediný důsledek toho, jak byly v minulosti nastavené algoritmy pro doporučování, a jak fungovala detekce závadného obsahu. 

Youtube proto již několik měsíců prochází starší obsah. A jak se dostává hlouběji do minulosti, kdy pravidla pro komunitu nebyla často důvodem k sankci, nachází víc a víc videí, které svým obsahem, titulkem či náhledovým obrázkem dnes již spadají do kategorie “nevhodné”. 

Nejlepší obrana proti tomu, aby ve vaší minulosti YouTube něco podobného našel, je vstoupit si do svědomí (pokud se tam vejdete :-)) a vzpomenout si na kontroverznější kousky z dávných dob vaší kariéry. Prostudujte si Community Guidelines a mrkněte, jestli máte kostilvce ve skříni. 

Pokud ano, máte několik možností podle toho, v čem je problém. Je-li závadné celé video, je lepší jej smazat. Dát jej jako neveřejné nebo soukromé by nemuselo stačit. 

Pokud máte u jinak normálního videa super clickbaitový titulek, přepište jej. No obsahuje-li náhledový obrázek videa něco z kategorie násilí, drogy, nahota a podobně, předělejte thumbnail. 

U starých videí obvykle bývá sledovanost velmi nízká, takže se nevyplatí riskovat strike. 

Navíc může taková drobná revize obsahu na vašem kanále vydělat i pár korun navíc na YouTube money. Jelikož se dnes každé video a kanál posuzuje i z hlediska vhodnosti pro inzerenty, zabrousit hrany některých drsnějších výtvorů může mít za následek vyšší výnosy z reklamy. 

Co vy na to? Za tu námahu to stojí. Zejména pokud hledáte odpověď na otázku, proč mi při stejné sledovanosti klesají výnosy z monetizace.