Změny na YouTube v souvislosti s COPPA

 In Novinky

Určitě jste zaznamenali novinku v YouTube Studiu. YouTube nyní po vás chce určit, zda je obsah na vašem kanále primárně určený pro dětské publikum. Děje se to v návaznosti na dohodu o mimosoudním vyrovnání mezi FTC (Federal Trade Comission) a YouTube, jejíž podmínky mimo jiné stanoví, že YouTube a jeho tvůrci musejí postupovat v souladu s COPPA (Children’s Online Privacy Protection Act).

Nově tedy YouTube bude nahlížet na každého diváka, který sleduje obsah určený pro děti, jako kdyby to bylo dítě a musí tak zajistit, že budou dodrženy podmínky COPPA a tedy především nebude sbírat údaje o divákovi pro potřeby cílení reklamy a zajistí bezpečné prostředí tím, že zamezí nevhodným komentářům. 

V důsledku toho nebude YouTube schopný doručit před obsah tvořený pro dětské publikum cílenou reklamu, což může zejména v USA, Kanadě a dalších vyspělých trzích vést k poklesu tržeb z reklam před takovým obsahem. U nás významný pokles nepředpokládáme, ale to se potvrdí nebo vyvrátí až v prvních měsících roku 2020.

Pokud jde o komentáře, jediný způsob, jak může platforma zajistit, že se nebudou objevovat nevhodný obsah vložený uživateli formou komentáře, je znemožnit přidávání komentářů.

Mějte na paměti, že se nejedná o otázku, zda obsah je nebo není vhodný pro děti, ale otázku, zda je obsah tvořený pro děti (dítě v tomto případě je podle COPPA osoba mladší 13 let). P 

Jak správně označit svůj obsah? 

Označení probíhá na dvou úrovních: 

  1. Máte možnost označit celý obsah vašeho kanálu.
  2. Při uploadu každého nového videa budete označovat, zda to konkrétní video je tvořeno pro děti. 

Jak označit celý kanál (kterou možnost zvolit)?

Doporučujeme si nastudovat návod, který k tomu poskytuje samotný YouTube

Zvažte, zda je nebo není váš kanál většinově zaměřený na tvorbu obsahu pro děti a podle toho zvolte možnost pro celý kanál. Následně se zamyslete, zda některá konkrétní videa z tohoto označení nevybočují, vyhledejte je v seznamu videí a změňte označení na to vhodné. 

Zatím lze označení měnit, ale je možné, že od 1.1.2020 zůstanou vaše nastavení publika zamčená a bude možné nastavovat už jenom nově nahrávaná videa. 

Tubrr nemůže poskytovat právní rady a doporučit vám konkrétní možnost označení. Rozhodnutí, zda svůj obsah tvoříte pro děti nebo ne, je věcí vaší vnitřní motivace, inspirace a tvůrčích postupů. 

V tuto chvíli jsme ve spojení s YouTube týmem a našim právním týmem, abychom co nejlépe porozuměli všem důsledkům a možnostem, které nastalá situace přinesla. O dalších zjištěních a vývoji vás budeme informovat.

Pokud budete mít pochybnosti nebo dotazy, neváhejte nás prosím kontaktovat. 

Recommended Posts